URGENT VA ROG SA-MI RASPUNDETI!

Oase si articulatii

Postata de editesz cu 12 ani in urma.

AM FOST DIAGNOSTICATA CU NECROZA OSOASA LA GLEZNA DR. TALUSUL DE LA PICIORUL DR.IMI ESTE FISURAT,PE RADIOGRAFIE SE VEDE BINE;IAR FARA OPERATIE NU EXISTA REMEDIU.EU VA INTRB:CHIAR NU EXISTA ALT TRATAMENT ?AM DURERI CONTINUEE SI NU CEDEAZA NICI LA ARCOXIA. OARE SA MA OPEREZ?NU STIU CE SA FAC.VA ROG ,MACAR CU-N SFAT SA MA AJUTATI.VA MULTUMESC

Raspunsuri (8)

Medic Epuran

acum 12 ani

Din câte cunosc, nefiind de specialitate ortoped, dacă necroza osoasă afectează o zonă osoasă care suportă greutatea corpului (femur, tibie, gleznă), tratamentul recomandat constă în efectuarea unei osteotomii şi în anumite cazuri, în instalarea unei proteze articulare.
Totuşi în cazul acestei afecţiuni, recomand consultul unui medic ortoped care în funcţie de gravitate va stabili conduita terapeutică de urmat

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

din informatiile scrise de dumneavoastra nu se intelege daca necroza si fisura sunt amandoua la talus sau la oase separate. totusi optiunile terapeutice va pot fi recomandate numai de catre medicul dumneavoastra curant, deoarece dansul stie mai bine detaliile acestui caz si poate cantari ce sanse de reusita au diferitele metode de tratament. in functie de osul afectat de necroza, de gradul de necroza, pot exista mai multe variante de tratament cum ar fi: interventia chirurgicala cu endoprotezare, artrodeza articulatiei (blocarea articulatiei) sau oxigenoterapia hiperbara (HBO, HBOT), dar dupa cum am scris mai sus, doar in urma unui consult de specialitate poate fi luata o decizie.

va urez o zi buna

mana

acum 12 ani

Eu am avut necroza de talus si un an si jumatate am facut tot posibilul sa nu fortez piciorul .In primele luni (ar fi trebuit pana imi trec durerile) am folosit carje.Toti doctorii mi-au recomandat interventia chirurgicala,pe care am refuzat-o.Numai prin despovararea piciorului mi-am vindecat piciorul,pentru ca mi s-a explicat "babeste" ca necroza in os este urmarea oboselii osului.Cand osul s-a odihnit, s-a vindecat.Si osul nu se vindeca daca si pacienta e obosita. Deci:carje (pana nu mai sunt dureri) si eliminarea stresului din propria viata.Controlul radioloic pe care ni l-am facut dupa 3 ani arata cicatrizare.FARA operatie.

editesz

acum 12 ani

Va multumesc mult de sfat.Am refuzat operatia timp de 1luna,timp in care i-au tratament Yoga-flex,pot sa zic ca ma simt un-pic mai bine.nu cred ca pot folosii carje fiindca serviciul nu-mi permite.eu sper in continuare ca se va intampla o minune.Peste 1sapt.voi merge la control la ortoped, vom repeta radiografia,apoi !sa vedem ce voi decide.Ma voi ruga in continuare sa fie totul bine!Va multumesc inca o data.

Mihai

acum 9 ani

Buna Mana. Am citit comentariul tau care m-a inseninat putin. SI eu am un soi de necroza de astragal/ talus. As vrea sa discut mai multe cu tine daca este posibil. Mersi.

elena chiciudeanu

acum 9 ani

am acelasi diagnostic cum putem vorbi?

Paul chirtes

acum 8 ani

Buna ziua , si eu am fost diagnosticat cu necroza de astragal , talus am fost operat cu foraje de decompresie de un an si acuma din nou cam cu aceeași procedura si am aceleași dureri ce sa ma mai fac?