Unghie smula

Oase si articulatii

Postata de AdiGab cu 8 ani in urma.

Buna ziua!Eu lucrez in domeniul mecanicii auto.Acum 3 zile fiind mai grabit si neatent mi am prins degetul la discul de frana si mi s-a smuls unghia si pielea de pe partea stanga a unghiei de la mana stanga,degetul aratator.In zona radacinii nu am fost afectat foarte tare adica a fost o smulgere destul de "curata".Intrebarea mea este:Sunt sanse sa nu imi mai creasca unghia daca a fost smulsa?(ca s-ar putea sa nu mai creasca ca si cealalta sau sa creasca stramb stiu)

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Este evident ca traumatismul descris afecteaza profund matricea unnghiala (tesutul care produce unghia).
In cel mai bun caz veti avea o unghie distrofica pentru 6-12 luni, pana la normalizarea functiei matricei unghiale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Alexandra

acum 8 luni

Bună ziua. Cam cate zile ar trebui sa primesc de la medicină legală pentru o unghie smulsă pe 3 sferturi , după care a trebuit sa fie smulsă de tot de un chirurg??