Unghie încarnată ?

Oase si articulatii

Postata de Delia S. cu un an in urma.

Deși port in încălțăminte comodă mi sa umflat degetul mare de la picior din cauza că las unghia să crească și nu-i mai tai colțurile. Mă doare foarte tare....iau antibiotice pentru că sa inflamat iau Augmentin 2/zi , stau cu picioarele in apă caldă cu sare zilnic, aplic unguent fucicort ...
Ce să mai fac ca să reduc durerea până iese colțul afară? Colțul crește în carne și mă doare la cea mai mică atingere...

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna ziua,
Coltul nu "creste in carne", asta este total imposibil (unghia creste intr-un singur fel, perfect drept, fara neregularitati).
D-voastra, prin taiere inadecvata, produceti aparitia acestei proeminente.
Antibioticul este total contra-indicat, deoarece nu patrunde la acel nivel si nici nu rezolva problema (care este una de natura mecanica).
Unghia va fi sanatoasa atunci cand va fi lasata sa cresca corect, fara s-o mai taiati deloc pe margini si fara sa-i smulgeti colturile.
Cat priveste incaltamintea, este evident ca trebuie sa purtati ceva ce nu atinge deloc degetul (si nu ceva "conod" in acceptiunea D-voastra, evident).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului