Unghie încarnată cu botriomicom se poate vindeca acasă?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11699271208 cu 6 luni in urma.

Pentru o leziune care a crescut în urma tăierii incorecte a unghiei, și inflamație in jur care nu răspunde la tratament cu apă oxigenata, spirt, bai cu apă caldă sau baneocin se poate folosi cloramidă? Unghia nu este afectata, doar zona cuticulei.

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

In cazul unei unghii incarnate care prezinta un botriomicom (infectie fungica), este recomandat sa consulti un medic specialist, deoarece tratamentul potrivit poate varia in functie de gravitatea infectiei si de simptomele pacientului.

In general, ingrijirea la domiciliu poate include metode simple de reducere a inflamatiei si a disconfortului, cum ar fi scurtarea corecta a unghiei, aplicarea de comprese calde si curatarea zonei afectate cu solutii antibacteriene.

Cu toate acestea, in cazul in care inflamatia si infectia persista si nu raspund la tratamentul la domiciliu, trebuie sa consulti un medic pentru a primi un tratament adecvat.

Este important sa nu folosesti produse sau medicamente fara recomandarea medicului, deoarece pot exista riscuri si efecte secundare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/unghia-incarnata-afectiunea-dureroasa-a-picioarelor_16491

Utilizator11699271208

acum 6 luni

Se poate folosi cloramina t ca soluție antibecteriala până la consultul medical?

Dr. Marius Uscatu

acum 6 luni

Buna seara
Indiferent ce solutii veti folosi, vindecarea este dependenta doar de taierea adecvata a unghiei, de incaltamintea adecvata si de evitarea eforturilor fizice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului