Unghie incarnata?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11621116817 cu 2 ani in urma.

In cazul in care a apărut țesut de granulație, este necesar sa merg la un dr chirurg? Sau se poate rezolva altfel? Nu vreau sa ajung în situația sa-mi fie scoasa o parte din ungjie, de aceea evit sa merg la medic.

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Situatia actuala (inflamatie, tesut de granulatie) se datoreaza taierii inadecvate a unghiei: i-ati lasat un colt profund, ce proemina (acolo unghia este mai lata decat ati incercat s-o creati, prin taiere inadecvata).
Prin urmare, singurul tratament logic si imaginabil va obliga sa lasati unghia sa creasca, pana cand colturile vor fi in afara degetului.
Pana atunci veti purta exclusiv incaltaminte deschisa (sandale), iar sportul este cu desavarsire interzis (ca si eforturile fizice medii-mari).
Orice interventie chirurgicala este exclusa, deoarece va intarzia vindecarea adecvata a unghiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11621116817

acum 2 ani

Va mulțumesc pentru răspuns. Dar acel țesut de granulație v-a dispărea dupa ce unghia creste?

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Cand unghia va fi crescut corect, testul de granulatie va fi deja disparut (nu va mai fi nevoie de el).
Tine de logica elementara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior