Unghie incarnata

Oase si articulatii

Postata de Rosca123 cu 7 ani in urma.

Buna ziua!
Am 17 ani si de cand ma stiu am probleme cu ungiile incarnate la piciore mai exact degetul mare de la piciorul drept. De mic ii taiam colturile si nu mai aveam probleme. La un momendat am auzit ca este mai bine sa las sa creazca pana va iesi coltul unghiei....asa am si facut. Imi trecuze numai ca partea aia de unghie era forte sensibila si s-a rupt. Acum am lasat-o iar sa creazca numai ca ii diferit fata de prima data. Partea degetului pe care creste unghia ii dezlipita carnea si putin umflata si iese un fel de lichid alb si uneori incolor. Ma tem sa nu fie vre-o infectie! Precizez ca nu am fost la nici o operatie. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi...!! Multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna ziua!
Ati inteles perfect tratamentul ideal: lasati unghia sa creasca pana cand colturile, taiate in unghi drept, vor depasi degetul.
In aceasta perioada (3-6-12 luni) veti purta strict sandale deschise anterior.
Nu exista si nici nu poate fi imaginat un alt tratament.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior