unghie incarnata

Oase si articulatii

Postata de cyupe cu 8 ani in urma.

am o problema cu o unghie incarnata de 6 luni.prima data am mers la spital mi-a facut anestezie locala si mi-a taiat partea laterala,dar a recidivat in decembrie ,am mers din nou(aceeasi procedura).pana ieri unghia s-a vindecat bine dar de ieri imi creste iarasi un colt .ce pot sa fac ca sa rezolv aceasta problema?

Raspunsuri (3)

victoras

acum 8 ani

In primul rind trebuie sa fii sigur ca locul e vindecat si curat.infasoara putina vata si indeas-o in locul in care unghia creste strimb.Aceasta va ajuta unghia sa se indrepte.Nu ar strica sa imbibi vata cu putin rivanol.Eu asa am scapat de taierea unghiei la medic.Sanatate si mult succes!!!

cyupe

acum 8 ani

multumesc.

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Evolutia post-operatorie descrisa de catre D-voastra este tipica (si este motivul pentru care nu mai practic de foarte mult timp o asemenea procedura).
Problema este foarte simpla: unghia este "incarnata" din cauza taierii inadecvate, dar si din cauza incaltamintei necorespunzatoare (adidasii predispun la aparitia unghiei incarnate).
Trebuie sa actionati logic: sa lasati unghia sa creasca corect, pana cand colturile (in unghi drept, nu "rotunde") ajung sa depaseasca degetul.
Pana atunci (timp de 6-12 luni) trebuie sa purtati strict o incaltaminte hiper-hiper-larga, preferabil sandale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior