unghie incarnata

Oase si articulatii

Postata de cyupe cu 8 ani in urma.

am o problema cu o unghie incarnata de 6-7 luni de zile.prima data am fost la spital si mi-a facut anestezie locala si mi-a taiat unghia pe lateral unde era problema.in luna decembrie a recedivat din nou si am mers iarasi la spital (aceeasi procedura).pana i eri mi se vindecase foarte bine unghia dar ieri am iesit afara si ploua,din cate se pare m-am udat la picior si iarasi a inceput sa imi creasca in carne unghia.ce sa fac ca sa rezolv problema?

Raspunsuri (8)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Evolutia post-operatorie descrisa de catre D-voastra este tipica (si este motivul pentru care nu mai practic de foarte mult timp o asemenea procedura).
Problema este foarte simpla: unghia este "incarnata" din cauza taierii inadecvate, dar si din cauza incaltamintei necorespunzatoare (adidasii predispun la aparitia unghiei incarnate).
Trebuie sa actionati logic: sa lasati unghia sa creasca corect, pana cand colturile (in unghi drept, nu "rotunde") ajung sa depaseasca degetul.
Pana atunci (timp de 6-12 luni) trebuie sa purtati strict o incaltaminte hiper-hiper-larga, preferabil sandale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

cyupe

acum 8 ani

da,dar pe lateral mi-a aparut si putin sange,sa ma duc inapoi sa imi taie unghia asistentul?

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Tocmai asta trebuie sa evitati cu strășnicie: nu trebuie sa mai atingeti lateralele unghiei si nici colturile.
Trebuie sa actionati logic: sa lasati unghia sa creasca corect, pana cand colturile (in unghi drept, nu "rotunde") ajung sa depaseasca degetul.
Pana atunci (timp de 6-12 luni) trebuie sa purtati strict o incaltaminte hiper-hiper-larga, preferabil sandale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

cyupe

acum 8 ani

deci,aplic betadina si las unghia sa creasca normal?doar acuma nu pot purta incaltaminte larga fiind iarna.multumesc mult.

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Daca nu veti purta o incaltaminte adecvata, problema nu se va rezolva niciodata.
Incaltamintea reprezinta 99,99% din tratament.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

cyupe

acum 8 ani

am inteles,multumesc mult,atunci nu o sa mai ies afara.

cyupe

acum 8 ani

totodata s-a si invinetit putin pe lateral .cateodata ma doare.

cyupe

acum 8 ani

totodata s-a si invinetit putin pe lateral .cateodata ma doare.