unghie incarnata

Oase si articulatii

Postata de membru296917 cu 8 ani in urma.

am o unghie incarnata la piciorul stang si nu o pot lasa sa creasca pentru ca aceasta nu creste normal...imi creste in carne si intra din ce in ce mai mult...ce este de facut in aceasta situatie

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Am publicat chiar aici, pe site, nenumarate raspunsuri pe aceasta tema
//sfatulmedicului.ro/comunitate/oase-si-articulatii-membrele/tratament-unghie-incarnata-infectata_48606
Daca veti citi comentariile de pe acest topic, veti intelege ca tratamentul optim este cel naturist, si nu interventia chirurgicala.
In ce consta tratamentul naturist: trebuie sa lasati unghia sa creasca progresiv, pana cand colturile vor fi in afara degetului, in unghi drept (abia atunci tesutul de inflamatie va disparea). Pana atunci se impune portul strict al incaltamintei deschise (sandale).
Puteti dezinfecta cu orice doriti: Betadina, Rivanol, Cloramina, Clorhexidina etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior