unghie incarnata

Oase si articulatii

Postata de lecsus cu 9 ani in urma.

Buna ziua am si eu o probleama la unghia de la degetu mare de la picior ,mi.a crescut coltu in carne si mam dus la un cabinet particular care acel doctor de la acel cabinet mi.a taiat coltu unghiei si apoi mi.a bagat niste pansament negru sub unghie a fost o dure cumplita pana mi.a bagata pansamentu si saptamanal trebuia sa ma duc sa imi schimbe pansamentu dupa o luna jumate , jumate din unghie a cazut si ma chemat iar pentru a imi baga iar pansament sub unghie .Unghia nici macar nu a inceput sa creaca .Nelamurirea mea este ca nu mai stiu ce sa fac sa ma duc iar sau sa las unghia sa creasca , imi e frica ca daca o las sa creasca va creste iar in carne ,dar nici sa ma duc iar sa ma tortureze pana imi baga pansament sub unghie pentru ca imi este frica ..... ce pot sa fac astept un sfat?

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Atitudinea corecta este fundamental diferita: trebuie sa lasati unghia sa creasca, pana cand coltul va depasi degetul. In nici un caz coltul nu trebuie indepartat, ci trebuie pstrat cu mare grija.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior