unghia mare de la piciorul drept

Oase si articulatii

Postata de meninha31 cu 9 ani in urma.

Buna seara!am o rugaminte;tesutul de sub unghia mare de la piciorul dr.s-a desprins si unghia a trebuit sa o tai pt ca nu mai era irigata de vasele de sange.am ramas doar cu jumatate de inghie care la varf are o culoare urata spre negru.va rog,ajutati-ma cu un sfat!multumesc!

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Nu am inteles exact cauza problemei: este o unghie incarnata (cauzata de taierea necorespunzatoare), este un hematom post-traumatic, este o degeratura, este o unghie distrofica post-smulgere, este o onichomicoza, este unghia unui sportiv, este unghia unui picior diabetic, este unghia unui picior arteritic??
Nu am inteles sexul, varsta, greutatea/inaltime, statusul ocupational si sportiv, antecedente diverse etc.
Asteptam precizari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

meninha31

acum 9 ani

Buna ziua!ma numesc Alina,am 35 ani,65kg,178cm.diagnostic medical prolaps de valva mitrala.am unghiile mari de la picioare cu denivelari si culoarea s-a schimbat spre galben-maroniu;de mai bine de 3 luni,tot am sperat ca isi vor reveni si vor creste(inainte de acesta aparitie unghiile aratau frumos,curatate si taiate corect,nu merg la pedichiurista).am un program de munca agitat ce imi necesita incaltaminte in permanenta(tenesi) si nu e uscata zona decat uneori.dar am schimbat locul de munca .am fost ieri la medic si mi-a prescris Daktacort(unguent).tin sa precizez ca sunt in Londra,unde sistemul medical e la pamant,dupa ce am iesit dr la medic,imi venea sa plang!pe reteta scria doar substantele active.si la degetul mic inspre interior(intre cel mic si urmatorul) mi-a aparut o batatura mica cat un bob de piper,dureros care am incercat sa-l extrag cu diferite substante cumparate din farmacia londoneza,dar fara nici un rezultat(doar ce am ars pielea din jurul lui,dar el nici nu vrea sa iasa);medicul mi-a spus ca nu are ce sa-mi prescrie si sa caut pe google unde pot sa-mi rezolv problema.daca eram in Romania,aveam si diagnostic si lamuriri dar nu pot ajunge acasa prea curand si durerea cand sunt incaltata e enorma.de aceea am apelat la dvs.cu ideea de a-mi da solutii pt a mi le trimite mama prin posta.va multumesc frumos!Doamne-ajuta!

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Cele doua probleme sunt diferite, insa au aceeasi cauza si, logic, acelasi tratament.
Trebuie sa intelegeti importanta incaltamintei in geneza problemelor si in eficacitatea tratamentului.
Nu se pune problema mdicamentelor, a diferitelor substante, ci doar de a trata cauza.
Prin urmare, logic, trebuie sa renuntati TOTAL la incaltamintea gen tenisi-adidasi, care favorizeaza problemele unghiei. Trebuie sa evitati transpiratia picioarelor, printr-o incaltaminte corecta in acest sens.
Nu trebuie sa incercati sa inlaturati batatura interdigitala, pentru ca este un gest lipsit de logica (batatura apare pentru ca este nevoie de ea).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

meninha31

acum 9 ani

va multumesc pt promptitudine!presupun ca ma intelegeti,nu din prisma dvs.ca medic ci ca persoana ce incearca sa supravietuiasca in aceasta lume.ar trebui sa stau acasa,doar cu sosetele calitative;dar nu-mi permit financiar sa nu muncesc,sa nu platesc chiria(520£)plus responsabilitatile de parinte...va multumesc,pt timpul acordat!o zi buna!

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Nu trebuie sa stati acasa, ci doar sa schimbati profund incaltamintea (preferabil sandale complet deschise).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

meninha31

acum 9 ani

multumesc!o zi frumoasa!Doamne-ajuta!