Umflaturi si dureri ale picioarelor

Oase si articulatii

Postata de 0722 43 43523 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.
Am nevoie de ajutorul Dvs. in determinarea cauzei afectiunii. Mamei mele i sa extirpat glanda tiroida in iunie 2010 fiindca avea noduli. Atunci acuza dureri in partea dreapta a gatului. In fiecare zi primeste pastile eutirox, dar durerea cum a fost asa si a ramas, in sens ca nimic nu s-a schimbat spre bine. Acum aproximativ o saptamina in urma acuza ca i se umfla un picior de la genunchi si o doare, parca este si o senzatie de intepaturi, furnicaturi. Pe zi ce trece umflatura se extinde si mai in sus si mai in jos de genunchi, la fel si durerea. Acum mi-a zis ca trece aceleasi simptme si la celalalt picior. Spuneti-mi va rog care este cauza. Poate sa fie de la Disfunctie hormonala sau care poate fi cauza?
Multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 12 ani

Buna ziua!
Nu ne-ati precizat singurele elemente importante: varsta, greutate, status ocupational si sportiv, antecdente traumatice, metabolice, reumatologice-inflamatorii, neurochirurgicale, vasculare, cardiace, hepatice, renale.etc
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior