umflatura la falanga degetului mare de la picior

Oase si articulatii

Postata de Diana1111 cu 11 ani in urma.

Buna seara.
Acum cateva luni mi- a aparut o umflatura la falanga degetului mare de la picior.La inceput a fost mica.Acum este de marimea unui bob de mazare.Nu ma doare, doar daca apas am o sensibilitate, este moale.M-ar interesa ce ar putea fi si daca este grav sa ma adresez unui medic.Va rog sa imi raspundeti.Va multumesc.

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Nu am inteles, din pacate, localizarea formatiunuii pseudo-tumorale: degetul mare are doua falange, cea proximala si cea distala. Care este localizarea: medial/lateral, dorsal/plantar, proximal/distal??
Pot fi sute de posibilitati diagnostice si nu stiu cum s-ar putea diferentia adevarata cauza fara un examen clinic local.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Diana1111

acum 11 ani

Buna ziua.
Umflatura este localizata la baza falangei proximale, spre marginea interioara a labei piciorului
stang.
Va multumesc pentru raspuns.

Utilizator21548528576

acum 5 ani

Buna ziua, ati gasit o sulutie la problema dvs.?
Am observat de o luna o umflatura cat un bob de mazare la baza falangei proximale spre marginea interioara a labei piciorului.

Multumesc,
D Iordache

Dr. Marius Uscatu

acum 5 ani

Buna ziua,
Poate fi vorba despre hallux rigidus.
Gasiti explicatiile pe pagina mea de site, chirurgiapiciorului . ro, pe capitolul dedicat halllux rigidus.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior