Umflatura la degetul mare de la picior

Oase si articulatii

Postata de Zycu cu 9 ani in urma.

Buna ziua

Acum 2-3 luni mi- a aparut o umflatura la degetul mare de la picior.La inceput a fost mica.Acum este de marimea unui bob de mazare.Nu ma doare tare, doar daca apas am o sensibilitate, este moale.M-ar interesa ce ar putea fi ?

(Eu as crede ca e de la bocanci cu tabla la degete, pt ca am purtat 2 luni de zile acei bocanici la munca)

Astept un raspuns , Multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Exista zeci de mii de variante de raspuns.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg:
- nivelul anatomic precis: dorsal/plantar, medial-lateral, anterior-posterior, relatia cu segmentele osoase si ligamentare etc;
- sexul, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate zilnic, antecedente traumatice, metabolice, vasculare, reumatologic-inflamatorii etc etc
Asteptam date relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Zycu

acum 9 ani

Va pun o poza sa va arat locul - http://postimg.org/image/6aaqbcjb1/

sex-masculin,varsta-24, 1,75cm si 73kg,

acum 3 luni am avut efort mare (adica am stat in picioare foarte mult timp de 2 3 saptamani la munca pe beton ,aproximativ 15 ore pe zi )

eu cred ca este de la transpiratie si incatamintea de p***a calitate !

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Mai curand este vorba despre o metatarsalgie de origine mecanica
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii,%20boala%20Morton.html
manifestata printr-o batatura de protectie
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Bataturile%20piciorului.html
Evident, raspunsul precis necesita examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior