umflatura deget

Oase si articulatii

Postata de membru308661 cu 7 ani in urma.

Acum 2 luni mi s-a format unghie incarnata la degetul mare de la picior. Acum unghia arata mai bine si ma doare mai putin insa degetul este rosu si umflat. Cum pot scapa de umflatura?

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna ziua!
Veti gasi detaliata aceasta problema pe un alt topic
//sfatulmedicului.ro/comunitate/oase-si-articulatii-membrele/tratament-unghie-incarnata-infectata_48606
- lasati unghia sa creasca pana cand colturile, in unghi drept, vor depasi degetul;
- pana atunci, veti purta exclusiv sandale deschise (trebuie sa indepartati factorul mecanic, de presiune a incaltamintei asupra degetului);
- trebuie sa dezinfectati local si, daca exista o secretie, sa mentineti o compres sterila.
- trebuie sa evitati orice medicament si mai ales sa evitati cu strictete antibioticul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

membru308661

acum 7 ani

Imi puteti spune ce trebuie sa folosesc pentru dezinfectarea locala?

membru308661

acum 7 ani

Si as mai dori sa aflu daca voi mai putea alerga macar 2-3 ore pe zi purtand adidasi deoarece sunt la atletism si chiar doresc sa mai continui. Va multumesc!

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Puteti utiliza orice dezinfectant doriti: betadina, cloramina, clorhexidina, rivanol etc.
Portul adidas-ului este, evident, interzis cu strictete, ca si jogging-ul, pana la vindecarea totala (cateva luni).
Trebuie sa purtati exclusiv sandale deschise, asa dupa cum v-am mai precizat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior