Umflatura de glezna?

Oase si articulatii

Postata de Camelia cu un an in urma.

Buna ziua ,in urma cu o lună am cazut și mi sa crăpat osul diagnostic maleolă peroniera stâng fara deplasare ,Am stat in gips 3sapt după care am făcut radiografie și e ok.Dupa ce am dat jos gipsul am rămas cu niste vânătăi care incep sa se tragă și umflatura in zona gleznei.Am mai pus crema antiinflamatoare ,piciorul în apa rece cu sare ,gheta ,oțet dar parca tot nu cedează inflamare .Ce as putea sa mai fac ,este bine să mă leg cu fașă elastică se va trage umflatura?Multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna ziua,
Fractura maleolei fibulare necesita imobilizare gipsata (sau orteza similara) pentru 6-12 saptamani.
Cele 3 saptamani de imobilizare sunt total insuficiente, dovada fiind faptul ca insa se umfla masiv.
Singura imobilizarea si minimizarea deplasarilor vor fi eficace.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului