Umflata la glezna?

Oase si articulatii

Postata de Camelia cu un an in urma.

Buna ziua, pe data de 11 decembrie 2022 am avut o fractura maleolă peroniera stânga ,am mers să fac radiografie și mi-a zis că e ok ,dar totusi peste zi mi se umfla , m-am făcut cu crema antiinflamatoare și mi-am pus gheata,se dezumfla și a doua zi iar se umfla nu foarte tare.Mentionez că nu am dureri sau jena la mers.Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna seara,
Fractura maleolei fibulare consolideaza (se "sudeaza") in 8-12 saptamani si nu in 4 saptamani.
Este normal ga glezna sa se umfle, indiferent de corectitudinea tratamentului, ramanand umflata minim 2-4 luni.
Daca imobilizarea a fost insuficienta sau daca ati reluat eforturile prea repede, va fi umflata foarte mult timp.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Camelia

acum un an

Mulțumesc frumos