Umflătură sub genunche în urma unui accident de masina, care nu dispare?

Oase si articulatii

Postata de Roxana cu o luna in urma.

În urma unui accident de mașină am dat cu genunchiu în bord și mi-a aparut chiar sub genunche o umflatura. Asta a fost în urma cu vreo 5 luni. Mi se pare ca acum s-a mărit puțin. Nu ma doare, dar e deranjanta când încerc sa stau în genunchi sau cand apas. Ar fi cazul sa ma îngrijorez? Ce poate sa fie? Atunci la ecografie nu s a văzut nimic și nici nu s-a dat importanta pentru ca tot genunchiul era umflat și vânat. Vânătaie a trecut, genunchiul s-a dezumflat dar a rămas gâlma asta chiar sub genunche.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Umflatura care nu dispare dupa un traumatism poate reprezenta un hematom neabsorbit sau chiar o formatiune chistica, cum ar fi un chist popliteu (sau chist Baker) care este o umflatura plina cu lichid care se formeaza in spatele genunchiului. De obicei nu provoaca durere si poate fi cauzat sau agravat de leziuni sau artroza. Si fiindca s-a marit putin in dimensiune, ar fi recomandat sa consultati un medic.

Desi nu prezinta durere, persistenta si cresterea acesteia pot fi semne de ingrijorare. Poate fi necesara efectuarea unui alt set de investigatii pentru a determina exact ce este acea umflatura. Aceste investigatii pot include ultrasunete sau imagistica prin rezonanta magnetica (RMN).

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/chistul-sinovial-popliteu-baker_3815