umarul drept

Oase si articulatii

Postata de Lorand-18 cu 11 ani in urma.

am o durere constanta la umarul drept nu pot sa ridic bratul drept vertical nici sa fac rotatii co bratul am primit tratament de la medic cu piroxicalm si movalis pastile dar aproape fafa efect am facut si infiltratii dar efectul a fost slabut am 38 de ani si am si diabet as dori un tratament sa nu am dureri ma deranjeaza si noapta

Raspunsuri (8)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Cel mai frecvent este vorba fie despre o cervico-brahialgie (sindrom compresiv vertebral, de tipul herniei de disc cervicale) sau despre o afectare a ""coafei rotatorilor"", adica la nivelul articulatiei umarului.
Nu se pune problema unui tratament medicamentos fara a cunoaste diagnosticul precis.
Ce greutate/inaltime aveti, ce status ocupational si sportiv??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa efectuati o ecografie de umar sau un RMN la acest nivel pentru a identifica cauza simptomelor dumnevoastre.
Mentionez ca diabetul zaharat se poate asocia cu periartrita scapulo-humerala.

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna seara!
Cu toata stima si deferenta necesara, imi permit sa completez raspunsul distinsului coleg.
De circa 20 de ani nu se mai utilizeaza diagnosticul de """periartrita scapulo-humerala"", fiind vorba despre o entitate mult mai vasta si cuprinzand multe entitati: instabilitati scapulo-humerale anterioare/posterioare, impingement, SLAP, sindromul "coafei rotatorilor", artroza sub-acromiala, leziuni ale bicepsului, sindrom regional dureros (alo-distrofie), omartroza etc etc.
Pe de alta parte, iradierea durerii spre cot poate sugera un sindrom compresiv cervical, de tipul herniei de disc cervicale.
Pentru inceput ar trebui sa apelati la un specialist in artroscopia umarului (in cazul invalidarii originii vertebrale cervicale a suferintei). Investigatiile imagistice se vor practica numai DUPA examinarea clinica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

MIHAILESCU ALEXANDRA

acum 11 ani

BUNA SEARA DOMUNUL MRFIUS USCATU NUMELE MEU ESTE MIHAILESCU ALEXANDRA SI AM SA VA ADRESEZ O INTREBARE MAMA MEA A FOST DIAGNOSTICATA CU "PERIARTRITA SCAPULO-HUMERUS" CU TENDON SPINOS A FACUT RECUPERARE CU KINOTERAPIE MASAJ SI GIMNASTICA INCLUSIV INFILTRATII CU ULEI DE SOMON DRA NIMIC NU FUNCTIONEAZA V-AS RUGA FRUMOS DACA PUTE-TI SA-MI RECOMANDATI UN DOCTOR SPECIALIZAT IN ACEST DOMENIU MULTUMESC FRUMOS ASTEPT RASPUNS O SEARA BUNA

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna seara!
De circa 20 de ani nu se mai utilizeaza diagnosticul de """periartrita scapulo-humerala"", fiind vorba despre o entitate mult mai vasta si cuprinzand multe entitati: instabilitati scapulo-humerale anterioare/posterioare, impingement, SLAP, sindromul "coafei rotatorilor", artroza sub-acromiala, leziuni ale bicepsului, sindrom regional dureros (alo-distrofie), omartroza etc etc.
Exista vreo 2-3 specialisti in artroscopia umarului in Romania, insa nu stiu daca regulamentulul forumul imi permite sa afisez numele lor.
Va pot ajuta daca-mi scrieti in privat, pe mail.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

jeny paraschiv

acum 11 ani

buna ziua!am si eu o problema cu umarul stang de ceva timp iar acum recent ma doare si dreptul daca vreau sa ridic bratele am dureri puternice pot sa le ridic dar numai sustinute intr`o anume pozitie .tin sa mentionez ca am 42 de ani si am fost operata de tiroida si fibrom

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este indicat sa consultati medicul reumatolog.

titadenis

acum 11 ani

si eu sunt operata de hernie cervical c6 c7 de trei ani si acum am probleme cu membru superior plus amorteala la index fac recuperare si nimic