Umar drept

Oase si articulatii

Postata de goe009 cu 10 ani in urma.

Buna ziua !
Fac sport si am suferit o lovitura in umar si atunci umarul a trosnit , de atunci am mari dureri pe osul Accromion din aceasta poza (http://www.dureridespate.com.ro/web_images/umar1.jpg) am facut si radiografie doctorii au spus ca nu este nimic grav dar tot am dureri foarte mari cand fortez bratul drept . va rog daca puteti sa imi spuneti ce este de facut in aceasta situatie . Multumesc

Raspunsuri (4)

Dani

acum 10 ani

Salut...
Elementary, my dear Watson.....cum zicea Sherlock Holmes....

Bineinteles ca ti-au zis ca totul este oks dupa o radiografie....asa sunt doctorii in general....

Si da, la radiografie se observa doar tesuturile mai dense ...muschii nu....
Ideea este ca poate nu ai nimic la oase, ceea ce este un lucru bun.....dar te-ai gandit cumva ca din cauza luxatiei sau a loviturii tu de fapt ti-ai ranit muschi stabilizatori ai umarului?

Muschii centurii scap**are? (rotator cuff? daca cauti pe net)...

Aia poti sa observi printr-un tomograf cel mai bine......
Vezi si tu cum te poti trata....daca nu este prea grav se vindeca in timp, daca ti-ai rupt ligamentele de pe locul unde se ataseaza sunt sanse sa fie nevoie e operatie...

Mult noroc.

goe009

acum 10 ani

Multumesc frumos !! sper sa nu fie nimic grav :)

Irinel

acum 10 ani

Eu am avut probleme cu umarul sting. Durea si umarul si in jur, era intepenit. Nu puteam sa unesc miinile in spate. Poate a fost de la inot in apa termala in bazin descoperit, iarna. A trecut de la sine dar in timp de peste un an. Pe timpul iernii nu am mai mers sa inot.
Atentie la masaj. In unele cazuri nu este indicat.

goe009

acum 10 ani

Da mi sa spus sa imi dau cu anumite unguente dar fara masaj ! Multumesc frumos !!