Umar drept dureros in special noaptea

Oase si articulatii

Postata de elenatarca cu 9 ani in urma.

Am facut ecografie musculoscheletala cu urmatorul rezultat:Tendon subscap**ar_contur neregulat si cu leziune incompleta de fibre superficiale, cu lama de lichid consecutiva de 12/1.5 mm la nivelul extremitatii mediale. Tendon supraspinos fara leziuni.lama de lichid la nivelul bursei subacromio-subdeltoidiene cu dimensiunile de 28/4.5 mm Lama de lichid intraarticular cu grosimea maxima de 4mm. Ce antiimflamatoare ma sfatuti sa iau pana incep recuperarea, durerile fiind insuportabile noaptea? Multulesc !

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Echografia se utilizeaza rarissim in patologia umarului, ac***a o fiabilitate minima.
Ceea ce conteaza este examinarea clinica directa si eventual, dupa aceasta, un artro-scanner sau artro-RMN.
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati mai intai un specialist in artroscopia umarului.
Pana atunci trebuie sa reduceti drastic utilizarea umarului respectiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

elenatarca

acum 9 ani

Multumesc frumos! Vreau sa va intreb daca fac toate astea chiar daca ce mi se intampla la umar se datoreaza unei cazaturi, cu o luna in urma, in timpul careia am dat mana pe spate nu am cazut in ea.
Inca o data multumesc!
Cu respect,
Elena Mihai

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Este greu de precizat originea suferintei: poate fi o problema mai veche, agravata de traumatismul recent...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Daniela Marin

acum 9 ani

As dori sa stiu daca piciorul plat valg residual poate fi corectat si ce tehnica chirurgicala este recomandata?