Umar drept durere

Oase si articulatii

Postata de membru237738 cu 11 ani in urma.

Buna ziua ! Am o intrebare legata de un IRM facut de mine azi la umarul drept,bratul de aruncare ,sunt jucator de handbal profesionist iar de aproximativ 4 luni simteam o durere taioasa la fiecare aruncare pana cand am simtit ca nu mai pot sa imi ridic bratul.IRM-ul e impartit in 2 subpuncte :
1.REZULTAT:
-ruptura partiala,fasciculara,a tendonului m. subscap**ar, cu colectie sero-hematica locala;
-ligament coracoacromial usor ingrosat si minima acumulare fluida subligamentara ,paratuberozitara;
-ruptura incompleta a labrumului anterior cu aspect cronic;
-fisura de cartilaj al capului humeral.

2.CONCLUZII:
-Ruptura partiala de coafa , in portiunea articulara si interstitiala.
-Fisura de cartilaj la nivelul capului humeral.
-Ruptura incompleta a labrumului anterior.

Intrebarile mele sunt: necesita interventie chirurgicala sau e nevoie doar de repaos, tratament medicamentos si exercitii pentru intarirea musculare ?
Va multumesc din suflet si astept un raspuns ! O zi buna !

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Raspunsul nu poate fi univoc: in functie de examenul clinic local si de studierea imaginilor, veti hotari, impreuna cu specialistul in artroscopia umarului, dava veti opta pentru tratamentul conservator sau se impune artroscopia cu scop diagnostic si curativ.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

membru237738

acum 11 ani

Multumesc frumos pt raspuns! Doctorul mi-a prescris un tratament ce contine Fleximobil ,Cloroxazon,Aflamil,Xeforapid,Reumabloc,Sindolor pe o perioada de 10 zile + sedinte de fizioterapie si repaos total timp de 4 saptamani ...ce parere aveti ? Sper ca dupa perioada asta sa incept din nou antrenamentele ! Multumesc , o zi buna !

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Nu cred ca veti putea relua antrenamentele mai devreme de 3-4 luni.
Nu trebuie sa fortati aceasta reluare, deoarece leziunile se pot agrava si nu veti mai recapata niciodata nivelul sportiv precedent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

membru237738

acum 11 ani

Va multumesc frumos !

Alexandru Rodica

acum 9 ani

Buna ziua,
In urma unei cazaturi pe mana dreapta(intinsa pe langa cap) am capatat o durere puternica, in zona umarului, mai exact in partea din fata. Am fost la medic care mi-a recomandat o radiografie. Nu este fractura insa pe mine ma doare aproape ca la inceput. Chiar nu pot sa mai ridic obiecte iar arsura pe care o simt in zona aceea parca se propaga spre cap, in zona gatului.
Tratamentul a fost urmatorul: tador, dicloreum, nexium si voltaren.Am varsta de 55 de ani si mi-e teama ca n-o s-o mai pot folosi.
Multumesc anticipat pentru sfat!

MembruMobileApp1521702851

acum 6 ani

M-am descurcat cu greu atunci cand am avut o problema la umar in urma uei cazaturi la fotbal, dar bine ca nu am ajuns la operatie. Am ajuns, in schimb, la centrokinetic, iar acolo niste medici specialisti in recuperare m-au pus pe picioare, dar acum, joc cu teama de a nu pati din nou acelasi lucru.