trosnirea oaselor

Oase si articulatii

Postata de Cristina462 cu 12 ani in urma.

Buna seara, am 17 ani si de cateva luni imi trosnese umarul stang, iar cand stau cu mana in sold si rotesc umarul, simt la omoplat (sau cel putin acolo imi da impresia) o serie de pocnituri ca si cum s''ar atinge oasele, ceva in genul unei rotite zimtate. De curand a inceput sa mi se intample acelasi lucru si la umarul drept Ar trebui sa ma ingrijorez de ceva? Multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

aceste ''trosniri'' ale articulatiilor se numesc cracmente articulare (crepitatii), si nu ar trebui sa reprezinte o situatie patologica la varsta de 17 ani. daca nu aveti si alte simptome in afara de aceste cracmente, nu ar trebui sa va faceti griji.

va urez o seara buna

Adrian

acum 10 ani

Salut. Am aceasi problema. Imi trosneste umarul stang si il simt foarte slabit, ca si cum s-ar desprinde si ar cadea. pe langa asta am si furnicaturi in umar si spate. De vreo 3 luni au aparut simptomele astea. Ma gandesc ca ar fi de la magneziu, deoarece am baut foarte mult ceai negru si din cate am vazut scoate tot magneziul din corp. Pe langa asta imi trosnesc absolut toate oasele din corp la miscari. Spre exemplu acum ceva timp mi-a trosnit pieptul cand m-am intins si a fost o durere de nu va puteti imagina, nu puteam nici macar sa apas sa tai painea cu un cutit foarte foarte ascutit.
Ce recomandari aveti? ce ar trebui sa fac?

Anamaria

acum 8 ani

Buna. Si eu am aceeași problema. Am foat la medic si mi-a recomandat Sa fac o ecografie.
Am făcut-o si asa am aflat ca am o bucata de os crescută aiurea . Acum urmez un tratament cu un gel. Daca nu o Sa funcționeze o Sa trecem pe raze . Iti recomand Sa mergi la un medic.
O zi buna