Traumatism grav la mana dreapta

Oase si articulatii

Postata de felicia10113238 cu 15 ani in urma.

Mama mea a suferit un accident acum 2 luni si a avut 6 saptamani incheietura mainii drepte in ghips. Problema e ca oasele nu s-au sudat cum trebuie, acum face kinetoterapie dar mana se umfla mai rau si capata o culoare inspre vinetiu. Nu stim ce sa facem si ne gandim la ce e mai rau...:( A mai patit cineva asa? Ne puteti ajuta, va rugam?

Raspunsuri (3)

andrei178

acum 15 ani

Din ce ai descris, se pare ca mana, incheietura, nu a fost corect gipsata. Culoarea vinetie, din cate stiu eu, in astefel de cazuri, arata ca tesuturile nu se oxigeneaza cum trebuie, deci exista niste blocaje locale. la fel si umflarea e semn ca nu e circulatia buna. Astfel, exista posibilitatea ca, kinetoterapia sa nu aiba efectul dorit, poate sa faca mult timp fara a ajunge la rezulatul dorit. Probabil ca va trebui intervenit chirurgical. Dar nu fiti speriati, este o operatie de rutina si de obicei, refacerea mainii este destul de rapida. Sanatate!

ramonaz

acum 10 ani

Si eu am avut exact asa dar de doua saptamini miau scoti gipsul fac eu exerciti acasa dar nu cedeaza asa usor deci nu stiu ce sa fac,sa dezunflat dar nu pot inchide pumnul si de la incheietura nu o pot indoi ma doare daca fortez

ramonaz

acum 10 ani

Mina dreapta