traumatism deget mic picior

Oase si articulatii

Postata de mirelaiii cu 8 ani in urma.

Buna ziua! M-am lovit la degetul mic al piciorului intr-o usa si mi s-a umflat,invinetit si nu pot calca din cauza durerii. Am aplicat gheata si pozitia de repaus. Inconvenientul este ca nu pot face radiografie pentru ca sunt insarcinata. Pozitia degetului este normala. Ce pot face in situatia in care sunt?! Multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Situatia trebuie analizata macar dpdv clinic, insa putem prezuma o fractura a falangei proximale.
Tratamentul consta in sindactilizare 4-5, adica unirea degetelor 4-5 prin benzi de leucoplast timp de 5-6 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Nety

acum un an

Bună seara!Am și eu o problema, m-am lovit în tocul ușii la degetul mic de la picior de două săptămâni .este umflat și mă doare foarte tare. Este o durere sub formă de usturime. Ce să fie oare, fractură?

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna seara!
Diagnosticul presupune, evident, examinare clinica directa si studierea radiografiei.
Cu stima,
Marius Uscatu,
Chirurg ante-picior,
Institutul Piciorului