Tratament

Oase si articulatii Osteomielita

Postata de kitty72 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
M-as interesa pentru un barbat in varsta de 55 ani care a fost diagnosticat cu osteomielita,in urma interventiei chirurgicale la degetul mare afectat,ce tratament trebuie sa urmeze si pentru ce perioada?Specific ca medicul chirurg nu i-a prescris un tratament.Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Osteomielita semnifica un proces inflamator acut sau cronic al osului si a structurilor sale, secundara infectiei cu microorgamisne piogene. Infectia asociata cu osteomielita poate fi localizata sau se poate extinde prin periost, cortex, maduva osoasa si alte tesuturi adiacente. Ar trebui evaluat prin analize de sange, o radiografie a regiunii afectate , stabilirea procedurii terapeutice si un tratament antibiotic cel putin 4-6 saptamini.

Cristina

acum 9 ani

Buna ziua,

Sora mea a fost diagnosticata cu Osteomielita mandibulara.
I a fost recomandat tratament cu Septopal miniketten. In afara de faptul ca aceste perle se pot achizitiona doar din Germania, va rog sa mi spuneti daca exista o alternativa la acest medicament.
Sunt sceptica in utilizarea acestuia, ac***a in vedere ca nu se comercializeaza in farmaciile din Romania si nu am gasit foarte multe informatii despre el
Multumesc pentru raspuns.

Cristina