Tratament pentru unghia încarnată în piele ?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11588226013 cu 4 ani in urma.

Bună ziua. Băiatul meu de 8 ani are la degetul mare de la picior un colț de unghie încarnat după ce i-am tăiat unghia și din greseală l-am pișcat cu unghera sa infectat foarte urît. Acum nu mai are puroi dar sa format un fel de carne acolo. Unghia ia crescut si nu reușesc să o mai tai. Ce ați putea să îmi recomandați? Mulțumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

Buna ziua,
Problema va fi rezolvata doar atunci cand unghia va fi crescut corect, ac***a colturile in unghi drept, in afara degetului.
Nu exista o solutie-miracol (operatie sau medicamente), iar antibioticele sunt nu numai total inutile, ci si profund daunatoare vindecarii corecte.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11588226013

acum 4 ani

Mulțumesc.