tratament pentru dureri de mana ?

Oase si articulatii

Postata de stela cu 4 luni in urma.

tratament pentru dureri de mana

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Tratamentul pentru durerile de mana poate varia in functie de cauza si severitatea durerii. Este important sa consultati un medic pentru a obtine un diagnostic adecvat si recomandari specifice. In general, urmatoarele optiuni de tratament ar putea fi luate in considerare:

1. Odihna: Evitati activitatile care provoaca durere si asigurati-va ca mana are suficient timp de repaus.

2. Compresie si imobilizare: Utilizati incheietoare, bandaje sau alte dispozitive pentru a reduce mobilitatea si pentru a restrange miscarea articulatiei dureroase.

3. Gheata: Aplicati pachete de gheata invelite intr-un prosop subtire timp de 15-20 de minute, de 3-4 ori pe zi, pentru a reduce inflamatia si durerea.

4. Medicamente: Medicamentele antiinflamatoare nonsteroidiene (AINS) de exemplu, ibuprofen sau diclofenac pot fi utilizate pentru a usura durerea si inflamatia. Uneori, medicamentele pe baza de prescriptie pot fi necesare pentru a controla durerea mai intensa sau afectiunile subiacente.

5. Terapie fizica: Un terapeut fizic poate recomanda exercitii si tehnici pentru a corecta dezechilibrele musculare, pentru a imbunatati mobilitatea si pentru a reduce durerea.

6. Injectii cu corticosteroizi: In cazuri severe, medicul poate recomanda injectii cu corticosteroizi in articulatia dureroasa pentru a reduce inflamatia si durerea.

7. Ingrijire chirurgicala: In cazurile severe, in care alte tratamente nu au avut succes, poate fi necesara interventia chirurgicala. Aceasta poate implica repararea sau inlocuirea articulatiei afectate, eliminarea unei cauze subiacente

Va recomandam sa va programati la un medic ortoped: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/legatura-dintre-durerea-de-mana-si-atacul-de-cord_11497
sfatulmedicului.ro/Reumatisme-degenerative/bolile-reumatice-reumatismul_7763