Traiect fractura metatarsian V?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator21634837274 cu 2 ani in urma.

In urma unei radiografii am primit urmatorul rezultat: "Traiect de fractura la nivelul extremitatii proximale a metatarsianului V, metafizo-epifizat, cu interesare articulara. Os peroneum." Am prins o programare la ortopedie peste 4 zile pentru interpretare si urmatorii pasi. Ce-mi puteti recomanda pana atunci? Imobilizare la pat? Achizitia unei orteze cu perna de aer? Mentionez ca din momentul accidentului pana la aflarea rezultatului de la radiografie m-am deplasat pe acel picior calcand in mare parte pe calcai. Pentru astfel de fracturi se recomanda imobilizarea ghipsata sau orteza?

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Exista cel putin 4 tipuri de fracturi proximale ale metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite.
Numai dupa examinarea piciorului si a radiografiei va putem oferi tratamentul optim.
Pana atunci este preferabil sa nu calcati absolut deloc pe picior.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului