toful gutos

Oase si articulatii

Postata de ochi negri cu 12 ani in urma.

Mamei mele,in varsta de 80 de ani i s-a facut un tof gutos cu o suprainfectie.Medicul de familie a vazut-o si i-a dat ampicilina si comprese cu rivanol.Problema e durerea destul de mare pe care o are si care nu stim cum s-o mai inlaturam.Ac***a mai multe boli cronice(colita,cardiopatie ischemica,HTA,pielonefrita)nu poate lua antiinflamatorii si doar cu algocalmin si aspirina mai rezolvam ceva,dar nici cu aceste medicamente nu poate exagera.V-as ruga sa-mi spuneti un leac pentru durere,poate cineva ma poate ajuta...Multumesc mult.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

daca este cert diagnosticul de guta cronica si de tofi gutosi, ar trebui sa urmeze si un regim alimentar (evitati alimentele bogate in purine: alcool, sardine, hering, midii sau sp***aci, mezeluri, carnati, carne de vita, vitel, vanat, porc, sunca, conopida, ciuperci).Postul rapid / brusc nu este recomandat, deoarece acest lucru poate ridica nivelul de acid uric si se agraveaza guta.Evitati mesele grele, bogate în grasimi si continutul de proteine​​. Alcoolul trebuie evitat, mai ales vinul deoarece interferează cu excreţia acidului uric.
medicul reumatolog poate stabili schema de terapie cat si diagnosticul corect de guta.

ochi negri

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns...
Nu e chiar confirmat diagnosticul de guta,saptamana aceasata vom face din nou analize,sa vedem cum sta cu acidul uric(acum un an -doi era cam mare...).Ac***a colita de multi ani,ea are deja un regim alimentar destul de sever:branza de vaci,telemea nesarata,paine prajita,orez cu legume,piept de pui fiert.Nimic prajit,nimic ce-ar putea fermenta,alcool sub nici o forma.

Dr. Marius Uscatu

acum 12 ani

Diagnosticul de artropatie microcristalina ("guta") este unul 99,99% unul clinic (examinare directa) si poate fi, uneori, confirmat prin analize biologice.
Exista doua mari clase de medicamente, uricozurice si urip***anhibitoare.
Specialistul in medicina interna va gestiona tratamentul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior