tendon sectionat

Oase si articulatii

Postata de adrifofi cu 9 ani in urma.

Buna seara.ma numesc Adriana si am 27 de ani.
In data de 6.04.2104 am avut un accident de munca in urma caruia m-am ales cu nervul ulnar, tendonul flexor superficial si cel profund sectionate.
In aceeasi seara am fost operata pt sutura tendoanelor si a nervului.
Am avut degetul(mic, mana stanga)imobilizat pt o luna, dupa care medicul mi-a recomandat cateva exercitii pt recuperarea mobilitatii articulatiilor.Acum 2 zile in timp ce incercam sa inchid o fereastra am simtit la baza degetului o intindere si o durere scurta.Ierii-dimineata (17.05.2014)am constatat ca nu mai pot misca degetul de loc, doar de la baza,doar atunci cand incerc sa formez un pumn.Cele 3 falange nu ma mai asculta.Nervul nu cred ca este afectat pt ca imi simt degetul.Este posibil sa fi plesnit una din sututrile tendoanelor? La fiecare miscare a degetului, la baza lui simt un fel de frecare, ca un scârțâit...imi cer scuze dar nu cunosc termeni medicali si îmi este greu sa mă exprim mai pe înțelesul dvs.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Situatia este un extrem de complexa si nu poate fi rezolvata pe forum.
Trebuie fie sa va consultati chirurgul curant, fie sa apelati la un alt specialist in Chirurgia mainii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior