tendon flexor police

Oase si articulatii

Postata de gim cu 12 ani in urma.

"...iar in ziua a saptea S-a odihnit".

Uite ca pe mine m-a mancat rau...si am demontat mecanismil geamului electric de la automobilul personal..."sa il ung" (cu toate ca profesional sincer nu prea am treaba - sunt programator".
Dupa ce l-am uns...am zis sa il actionez sa plimbe "vasilica" prin mecanism...si uite cum era sa imi pierd degetul mare - policele...si m-a ales cu o sectiune de tendon flexor al policelui, ramura nervului median, respectiv vena...(osul a scapat).
Taietura a fost incredibil de "clean" cu precizie chirurgicala a actionat macaraua geamului...scurt si pe obiect...exact in zona centrala pe falanga 1 a policelui de la mana dreapta.

Partea buna ca puteam sa misc metacarpul 1 si falanga 1 a policelui singura portiune care ramanea inerta fiind capatul - anume falanga 2 a policelui. Puteam - ma refer inainte de operatie pana sa am atela si pansamentul...(acuma nu mai stiu ce mai pot sa fac...).

Buun. Nu are sensa sa va spun ca am fost operat toate problemele au fost suturate si ca din cate am inteles o sa am de tras la greu dupa aceasta patanie. Ce ma intereseaza pe mine ar fi...
O sa raman cu sechele de pe urma acestui incident?
O sa am probleme tot restul vietii in actiunea de "a apuca" ceva?
Am inteles ca tendonul se reface foarte greu insa daca zona este puternic vascularizata, se favorizeaza refacerea "mai rapida" a tendonului. Exista vre-o recomandare, o alimentatie anume care sa influenteze vascularizarea in acest sens ?
Pot spune ca simteam cu degetul si cand era taiat..nu era chiar "mort". Simteam atingeri, cald / rece etc.
Ce probleme de ordin nervos as putea avea ?

Toata stima

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 12 ani

Probabil va trebui un pic de recuperare dupa ce se vindeca zona. Nu cred ca veti ramane cu un handicap definitiv, insa e posibil sa dureze mai mult timp pana la reluarea activitatii degetului la fel ca inainte. Din pacate fiind zona de extensie, degetul se misca, il folositi (mai ales daca sunteti programator!) vindecarea va fi mai lenta. Va sfatuiesc sa intrebati medicul care v-a operat tot ce ati scris aici, va va putea oferi un raspuns mai competent stiindu-va situatia, chiar daca nimeni nu poate da un pronostic sigur.