Tendon extensor rupt la deget?

Oase si articulatii

Postata de Alex cu 2 ani in urma.

Buna ziua!
In urma unui meci de fotbal,degetul inelar de la mana stanga a ramas stramb(deget ciocan).Am consultat un medic ortoped si mi s-a spus ca s-ar putea ca tendonul extensor sa se fi rupt sau sa nu mai fie la locul lui.Problema a fost ca accidentul s-a produs cu 11 zile in urma,iar doctorul mi-a spus ca nu se mai poate opera pentru ca a trecut prea mult timp si sansele ar fi foarte mici ca sa mai fie indreptat.Am discutat si cu un chirurg plastician si mi-a spus acelasi lucru,ca locul accidentului s-a osificat in pozitia inclinata si ca nu se mai poate opera.
Intrebarea mea este daca se mai poate face ceva?Daca il imobilizez intr-o orteza timp de 6-8 saptamani se poate ca degetul sa se indrepte sau se mai poate inca opera?

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/tratamentul-fracturii-degetelor_1738

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Nu se pune problema imobilizarii indelungate, deoarece produce ankiloza definitiva a degetului.
Trebuie sa consultati urgent-urgent un veritabil specialist in Chirurgia mainii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului