tendinita de quervain

Oase si articulatii Tendinita

Postata de bogdan765 cu 9 ani in urma.

Stiti daca se vindeca definitiv aceasta afectiune? Si daca da care este cea mai buna solutie pt vindecare? Mie medicul mi-a spus ca daca fac repaus si iau antiinflamatoare nesteroidiene o sa ma simt bine, dar nu pt mult timp, si mi-a mai spus ca singura solutie viabila este operatia, dar vreau sa stiu daca exista si alte solutii mai bune si la fel de eficiente, de exemplu, daca exista vreun medicament sau injectie care sa vindece zona respectiva? repausul cam de cat trebuie sa fie ca sa se refara tesutul afectat si daca trebuie antiinflamator, de care sa fie si ce doza? Nu mi-e teama de operatie deloc, dar a spus ca momentan nu e nevoie, de cat cand o sa incep sa ma deranjeze mai rau sau sa se blocheze degetele mai mult.Acum cateva luni a aparut prima data la degetul mare de la mana stanga, iar de o luna a aparut si la dreapta, si aceea trebuie sa stiu exact ce e de facut.Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Este bine sa consultati medicul reumatolog pentru evaluare si tratament corespunzator.
In afara de administrarea de antiinflamatoare este bine sa purtati si o orteza cu fixarea policelui.

bogdan765

acum 9 ani

Am facut toate astea, dar eu intreb ce vindeca aceasta problema, inafara de operatia de care medicul chirurg mi-a spus.A spus ca, cauza nu o trateaza antiinflamatoarele si purtarea ortezei, insa am unele indoieli si de aceea eu intreb daca exista alte medicamente sau antiinflamatoare mai bune, sau orice altceva.

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Se mai pot face inflitratii ( sub control ecografic); daca nici asa nu dispar durerile, interventia chirurgicala este ultima solutie.