TBC OSOS

Oase si articulatii

Postata de PAVEL.70 cu 9 ani in urma.

Sunt interesat de schema de tratament TBC OSOS , dupa 2 luni jumatate de tratament constand in 3 pastile etambutol 400,3pastile pirazinamida 500 , 2 sinerdol / zi , a fost modificata la 2 sinerdol + 1 izoniazida / zi de 3 ori pe saptamana .Mi s-a parut trecerea de la 8 pastile /zi la 3/zi doar 3 zile din saptamana ,cumva brusca ... E in regula ca schema sa fie redusa in acest mod ? Tratamentul a fost modificat de dispensarul local , e necesar sa mai solicit o a doua opinie sau acesta e tratamamentul standard ?
Vreau sa fiu sigur ca este corect , am nevoie de un raspuns sau o recomandare pentru un medic specialist in acest domeniu .

Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Exista un spital specializat in TBC osos, si anume Spitalul Foisor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior