Talus Valgus

Oase si articulatii

Postata de zmarius cu 10 ani in urma.

Buna Ziua ! Am 20 de ani . De la 14 ani am o problema cu glezna piciorului drept . Am fost la doctor si mi-a spus ca am platfus , mi s-a dat sa port pantof ortopedic . De atunci mereu cand fac putin mai mult efort cu piciorul ma doare foarte rau , iar glezna este curbata spre interior . Am mers astazi la medicul de aici si mi-a spus ca nu a mai auzit , vazut niciodata asa ceva decat la copii si mi-a recomandat destul de vag pe Domnul Dr. Marius Uscatu . Am nevoie de un sfat , daca este nevoie de operatie , si sa imi recomandati un medic din Bucuresti . Multumesc Anticipat !

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Intr-adevar, piciorul plat (platfus) este o problema esentialmente estetica si nu are decat rarissim (0,1% din cazuri) o implicatie functionala (suferinta).
Pantoful ortopedic nu are nici un rol terapeutic la 14 ani.
Este insa foarte probabil ca suferinta gleznei sa fie legata de o cu totul alta cauza, si anume posibila supra-solicitare de ordin sportiv.
Situatia trebuie analizata prin examen clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Marius Z.

acum 10 ani

Va multumesc foarte mult pentru raspuns . As dori sa imi spuneti daca la dumneavostra se poate face o examinare amanuntita. In cazul unui raspuns afirmativ , cand si unde as putea veni la un control . Multumesc !

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Datele mele de contact sunt publice, pe Internet, si sunt foarte usor de obtinut la o simpla cautare.
Va stau la dispozitie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior