suspect ruptura tendon falanga distala

Oase si articulatii

Postata de soryn cu 11 ani in urma.

Daca sunt suspect de ruptura tendon falanga distala deget 3 mana stanga, este recomandabil operatie sau sa stau cu mana in gips 6 saptamani?

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Situatia trebuie analizata clinic, impreuna cu specialistul in Chirurgia mainii (dintre colegii plasticieni).
Principial este preferabila interventia, daca este vorba despre tendonul extensor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Leonte

acum 9 ani

Doi medici chirurgie plastica mi-au recomandat pentru aceeasi afectiune, atela pentru 5..6 saptamani fara a sti exact daca tentonul este rupt sau nu, dupa care daca e cazul se intervine chirurgical! Dupa acest timp, nu e prea tarziu sa se intervina?

nicu

acum 9 ani

Mi s-a intimplat exact asa in luna ian.2015.Am efectuat operatia la Arad,gips 6 saptamini,apoi calvar.Operatie reusita ,deget strimb cu promisiuni ca se va indrepta.In fapt o operatie banala pentru un medic cu putina experienta,dar in cazul meu nu am fost luat in serios.Mi s-a introdus doua ace in deget cica pentru al indrepta,mi s-au scos abia dupa 28 zile recuperare foarte greoaie.Inca nu pot stringe decit pe jumatate pumnul.Am avut ghinion. Ma lupt inca cu ambitia mea de a face recuperare.Trebuie sa stai bine cu psihicul,alfel clachezi.Te incurajez poate esti mai tinar si ar fi pacat sa cedezi.Nu te lasa.Sa ai noroc.

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Operatia nu este una "banala", indiferent de experienta chirurgului.
Singura problema in tara noastra este inexistenta supra-specializarii "Chirurgia mainii", care
ar fi permis unui chirurg dedicati patologii obtinerea unei experiente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior