spondiloza cervicala

Oase si articulatii

Postata de bdvali03 cu 10 ani in urma.

Am primit astazi rezultatul radiologic-Spondiloza Cervicala -Ingustarea spatiilor discale C4-C5-C6-C7, Modificari structurale de oase ale capului humeral crept. As dori o interpretare,sfaturi,tratament etc,de la persoane cu aceleasi probleme.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Spondiloza este o afectiune degenerativa a coloanei vertebrale. Nu exista un tratament specific.
Este recomandat sa evitati frigul, sa administrati antiinflamatoare si analgezice in perioadele dureroase, sa efectuati fiziokinetoterapie si masaj periodic.
Este recomandat sa consultati medicul reumatolog.