Sindromul Tietze sau coasta rupta!?

Oase si articulatii

Postata de BDG7 cu 10 ani in urma.

Buna ziua, acum 1 saptamana si ceva, dupa un impact in zona toracica, la un meci de fotbal, am observat ca respiram greu, zona subclaviculara era dureroasa si umflata ! Acum respir mult mai bine, am facut repaus de atunci, dar umflatura inca mai este si putina durere! Am fost la medic si dupa un consult mi-a spus ca e posibil ca jonctiunea dintre coaste si stern sa fie imflamata! Exista remedii naturale pentru aceasta?? Cand ma pot intoarce la activitatea sportiva??? Va multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Pare ca suferi de o contuzie sau posibil de Sindromul Tietze, care este o inflamatia a jonctiunii dintre coasta si stern. Sindromul Tietze este o afectiune benigna si auto-limitata, care de obicei dispare de la sine in timp. Durerea si umflatura sunt tipice pentru acest sindrom.

Repausul este recomandarea de baza pentru ameliorarea simptomelor. De asemenea, iti poti reduce durerea folosind medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), cum ar fi ibuprofenul. Calorile locale sau gheata pot fi, de asemenea, utile. Daca simptomele persista sau se agraveaza, asigura-te ca mergi la medic.

In ceea ce priveste revenirea la activitatea sportiva, este bine sa astepti pana cand simptomele dispar complet. Resumarea activitatilor prea devreme poate agrava simptomele si poate prelungi vindecarea.

In ceea ce priveste remedii naturale, exista unele suplimente care au proprietati antiinflamatoare, cum ar fi curcumin (turmeric), omega-3 si Boswellia. Totusi, este recomandat sa discuti cu medicul inainte de a incepe orice tratament nou.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/tietze-sindrom-al-lui_5153