Sindromul tendonului iliotibial

Oase si articulatii

Postata de valentinoo32 cu 10 ani in urma.

In primul rand Buna ziua si in al doilea rand va rog sa-mi raspunde-ti la o intrebare,am iesit si eu cu niste prieteni la un fotbal acum 4-5 saptamani si dupa vreo 30 de minute de joc am simtit o arsura si o durere in zona genunchiului(aceleasi simptome pe care sunt prezentate la sindromul tendonului iliotibial)imediat ce am simtit aceasta durere nu am mai continuat sa joc si am stat in poarta,creezand ca este ceva trecator,cand am ajuns acasa avea dureri la picior si dupa cateva zile am vazand ca a cedat durere am mers la un tenis de picior,acolo am constatat ca durere inca exista si nu imi da voie,parca ma tragea ceva,si au trecut 4-5 saptamani si inca daca fac un exercitiu fizic dupa vreo 10 min simt acea arsura,durere,nu m-am dus pana acum la doctor deoarece am crezut ca este o durere trecatoare,am mai avut lovituri de genul pe la glezna sau in alte locuri care au durat 2-3 sapt,dar m-au lasat,as vrea o indicatie ce sa fac sa merg la doctor sau sa fac repaus cat mai mult.Va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Puteti merge la un reumatolog sau un ortoped pentru evaluare ( eventual, ecografie musculo-scheletala) si recomandari exacte. Ar fi bine sa lasati sportul pentru o vreme ; puteti administra cateva zile un antiinflamator ( de ex arcoxia, sau celebre, etc) si sa aplicati un unguent cu antiinflamator ( de ex diclac gel).

valentinoo32

acum 10 ani

Multumesc pentru raspuns.