sindromul temperomandibular

Oase si articulatii

Postata de popica87 cu 12 ani in urma.

am mai scris intr-un topic da vad ca nimeni nu poate sa imi raspunda si nu stiu de ce;problema este urmatoarea:sufar de sindromul articulatiei temporomandibulare iar in acea zona cand deschid maxilarul se aud un fel de trosnituri(ca si cum se freaca cartilagiu de cartilagiu) si a inceput sa fie deranjant dar nu ma doare cand mananc sau deschid gura,sindrom manifestat cu o usoara crestere a osului mandibulei din acea zona;intrebare:se poate opera acest defect ca de retras sigur nu se va retrage pt ..adica o o indepartare chirurgicala a surplusului de os.daca da cam cat m-ar costa aceasta operatie prin desfacere a zonei(pe ambele parti).Va multumesc

Raspunsuri (2)

popica87

acum 12 ani

imi cer scuze pt inexactitate(m-am grabit) :sindromul temporomandibular

popica87

acum 12 ani

revin..lucrurile stau in urmatorul fel:am fost la radiologie si am facut cliseu pt ambele parti ale oaselor temporomandibulare.cauza:lipsa unor masele;am inceput sa imi fac dantura de la A la Z,tot(intr-o luna e gata),tin sa precizez ca aceste oase nu prezinta leziuni.problema se pune ca doctorul(si stomatologul) de acolo mi-a spus ca aceste oase o sa isi revina in timp(cel putin un an-doi,dar nu cred,nu au unde sa se retraga)dar eu simt ca nu mai suport...aceste oase temporomandibulare ma jeneaza mereu,le simt umflate,sunt crescute aiurea,pocnesc etc....iau antinflamatoare,am pus gheata etc etc,am dormit numai pe spate,am mancat numai moale,deci tot ce este posibil...dar degeaba;problema se pune ca nu mai rezist nici o luna-doua,pur si simplu am inceput sa cedez psihic,parintii nici nu vor sa auda de operatie....as dori sa stiu daca aceste oase pot fi operate si daca da cam cat ar costa o asemenea operatie(macar un mesaj privat va rog).va rog sa ma ajutati..pur si simplu am inceput sa cedez psihic,nu mai rezist 2 luni dapai 1-2 ani