Sindromul dureros patelofemural

Oase si articulatii

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Am 32 de ani si am o durere la genunchiul drept pe partea interioara a piciorului.Durerea este mai pronuntata cand indoi piciorul(umblu).Am fost la medic (Londra) si mi-au dat 100 de pastile de NAPROXEN EC500mg.si un gel PIROXICAM 0.5% Pastilele m-au ajutat pe moment dar dupa 2 zile dererea apare din nou.Va multumesc ,Marian

Raspunsuri (2)

carmen658

acum 15 ani

Buna Marian,
Ar fi bine totusi sa te vada un doctor, el va stii cu siguranta ce tratament sa-ti prescrie.
Sindromul dureros patelofemural este o afectiune dureroasa a portiunii anterioare a genunchiului.
Ceea ce pot sa-ti spun este sa eviti activitatile care determina aparitia simptomatologiei:
- se evita sederea indelungata in pozitie ingenunchiata
- bicicleta medicinala este reglata la o rezistenta medie si scaunul la o inaltime corespunzatoare; pacientul trebuie sa poata sa apese pedalele fara sa treaca greutatea de pe o parte pe alta, iar picioarele sa nu fie extinse complet la cea mai joasa pozitie a pedalei
- se evita exercitiile cu genuchii flectati, cum ar fi mersul pe vine, genuflexiuni sau extensia la 90º a picioarelor.
Alte metode de ameliorare a durerii includ:
- tratament oral cu antiinflamatoare nesteroidiene, cum ar fi ibuprofen, naproxen, pentru a ameliora durerea, tumefierea si rigiditatea articulara
- comprese cu gheata si repaus articular
- exercitii fizice terapeutice, cum ar fi exercitii de intindere musculara pentru fortificarea muschiului cvadriceps
- folosirea unei fese elastice pentru stabilizarea articulatiei genunchiului
- tratament chirurgical. Iti doresc multa sanatate.

LIVIU

acum 15 ani

eu nu vreau sa iti dau un sfat ...medical.vreau sa iti impartasesc o experienta personala.am avut si eu aceleasi dureri pe care nu le-am luat prea mult in considerare si care s-au dovedit un simptom al unei...coxartroze!da, e vorba-asa mi-au spus medicii(dar prea tarziu)-de o durere falsa la genunchi, cand de fapt era afectata articulatia coxo-femurala.eu ma tratam de gonartroza, fara o radiografie de sold, si de fapt articulatia afectata mai rau era cea coxo-femurala, si din cauza schiopaturilor(de durere) s-a imbolnavit si articulatia genunchiului,asa ca n-ar strica sa iti faci niste radiografii(bilaterale)de sold si de genunchi-si ia-o din timp!eu am acum 61 de ani, dar asta se intampla cu mai multi ani in urma.nimeni nu mi-a dat un sfat bun cand era momentul.iti doresc sanatate!