Senzatie de "smulgere" LIA operat

Oase si articulatii

Postata de Ioanam05 cu 7 ani in urma.

Buna ziua.In urma cu 7 luni am suferit o ligamentoplastie si meniscectomie partiala.Am avut complicatii ( extensia totala am avut dupa 5 luni jumatate ), genunchiul nu suporta contractiile izometrice ( daca fac mai mult de 10 contractii incepe sa ma doara foarte tare pe lateral , durere care nu cedeaza cu nimic).De o saptamana jumatate am inceput sa stau in picioare aproximativ 5 ore pe zi ( genunchiul este umflat ).In urma cu o saptamana am incercat sa ridic 1.5 kg la un aparat care este bun pentru intarirea cvadricepsului si nu am putut, am legat o banda elastica de intensita mica de spalier si am tras cu piciorul in fata.De atunci cand incerc sa fac o flexie mai mare de 90 de grade , am senzatia de smulgere sub rotula intre incizii , senzatie care o am si la mers.
CE POATE FII?
sa incerc sa fac kinetoterapie chiar daca genunchiul in 7 luni a fost umflat si uneori nu am putut dormi de durere?

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna seara!
Raspunsul precis apartine chirurgului care v-a operat: este singurul care cunoaste situatia intra-operatorie, stabilitatea montajului ligamentar, izometria peri-operatorie etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Ioanam05

acum 7 ani

Acum mi s-a agravat si mai tare.Nici nu pot sa ma urc in pat, sa urc scari sau sa-mi las greutatea pe el.
Am programare la medic abia peste o saptamana.
De la ce poate fi? probleme cu grefa sau ce se poate inflama atat de tare incat sa puna probleme la flexie ?
Genunchiul este foarte umflat

Ioanam05

acum 7 ani

Buna ziua.Am fost la medic si mi-a spus ca am sindrom de stres femuro-patelar.Am facut ieri o infiltratie si genunchiul este umflat si ma tine la flexie .E normal? As putea pune gheata?

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna ziua!
Va precizam intr-un comentariu anterior:
""Raspunsul precis apartine chirurgului care v-a operat: este singurul care cunoaste situatia intra-operatorie, stabilitatea montajului ligamentar, izometria peri-operatorie etc.""
NU ne putem pronunta fara sa cunoastem datele problemei. Ar insemna atat sa va inducem in eroare, cat si un gest necolegial la adresa chirurgului care va operat.
Daca doriti un second-opinion, este evident ca trebuie sa va adresati unui chirurg specializat in ligamentoplastia genunchiului, care sa va consulte direct.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

A aparut o eroare de transcriere, pe care o corectez
Buna ziua!
Va precizam intr-un comentariu anterior:
""Raspunsul precis apartine chirurgului care v-a operat: este singurul care cunoaste situatia intra-operatorie, stabilitatea montajului ligamentar, izometria peri-operatorie etc.""
NU ne putem pronunta fara sa cunoastem datele problemei. Ar insemna atat sa va inducem in eroare, cat si un gest necolegial la adresa chirurgului care v-a operat.
Daca doriti un second-opinion, este evident ca trebuie sa va adresati unui chirurg specializat in ligamentoplastia genunchiului, care sa va consulte direct.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Ioanam05

acum 7 ani

Multumesc