semi fractura scafoid carpian

Oase si articulatii

Postata de membru227231 cu 9 ani in urma.

Am semi fractura de scafoid carpian. Atela Gipsata. ... Cât timp durează recuperarea? După aceea voi avea aceeași mobilitate a mâinii?
Mulțumesc!

Raspunsuri (7)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar ce inseamna """""""""semi fractura de scafoid"""""""????
Osul este fie fracturat, fie este integru....
Fractura de scafoid se imobilizeaza gipsat timp de 10-16 saptamani.
Daca respectati tratamentul si urmati un program serios de kineto-terapie, aveti sanse sa va recapati o mobilitate "corecta" a pumnului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

membru227231

acum 9 ani

Domnule doctor Marius Uscatu,
Vă mulțumesc pentru timpul acordat pentru a-mi răspunde.
Diagnosticul EXACT de pe fișa serviciului de urgenta al spitalului județean Constanța a fost: "semi fractura incompleta de scafoid carpian ".Dacă va mulțumește mai mult această exprimare, atunci va trebui sa mă împușc în cap.Si dacă va deranjează și aceasta exprimare, atunci înseamnă ca sistemul romanesc se uita mai mult la efect decât la cauza.

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Chiar nu inteleg agresivitatea D-voastra la adresa mea, tocmai a celui care incearca sa va ajute...
Ma rog...suntem in Romania...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

membru227231

acum 9 ani

Îmi cer scuze dacă v-a ofensat răspunsul meu. Am răspuns conform ghilimelelor dumneavoastră. Dacă am cerut sfatul unui specialist nu înseamnă ca sunt analfabet. Exprimarea, domnule doctor, reprezintă un alt fel de bisturiu.
Cu respect,
Sorin Marcel Hurmuzache

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Este evident ca nu ma voi supara pe D-voastra.
Poate ca aveti dreptate, poate ca am inteles eu gresit....oricum, sunt obisnuit cu manifestari mai "speciale" ale unor pacienti, incat am "stomacul destul de tare"...Pe fond insa, aveti perfecta dreptate.
Toate cele bune.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

membru227231

acum 9 ani

Așa scria pe fisa de la urgenta :"semi fractură incompleta".Nu mi s-a prescris nici un alt tratament. Mi s'' a mai spus ca trebuie sa port ghipsul 3 săptămâni. Când am căutat pe internet, am aflat cu totul altceva. De aceea și întrebarea mea. ..

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Probabil este vorba despre o fractura fara deplasare....care se trateaza conservator (deplasarea fragmentelor impune tratamentul chirurgical).
Nu exista un alt tratament, in afara imobilizarii gipsate pentru 10-16 saptamani.Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior