se recupereaza fara interventie chirurgicala si cum?

Oase si articulatii

Postata de camelia388 cu 12 ani in urma.

Leziune traumatică de gradul II la nivelul cornului posterior al meniscului intern. Varsta 29 de ani si greutate normala

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Este necesara evaluarea ortopedica a genunchiului afectat, atat clinic cat si imagistic (RMN genunchi), eventual efectuarea artroscopiei de genunchi functie de existenta activitatilorb sportive in domeniul dvs (sport de performanta). Se poate purta o orteza de genunchi mobila, chiar si fiziokinetoterapie intr-un serviciu de recuperare.

camelia388

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspunsul Dvs.
Aceasta este concluzia examenului RMN efectuat in luna mai si din pacate nu am facut nimic pentru vindecare. Am facut sport, intr-adevar, gimnastica, in urma cu 20 de ani. Faceam entorse destul de frecvent, dar ultima se pare ca a fost destul de serioasa si am ramas cu dureri si mobilitate "nenaturala"; doare la anumite miscari, nu pot calca normal si nu pot alerga. Initial s-a luat in calcul o ruptura de ligamente, dupa aceasta entorsa, dar examenul RMN arata ca ligamentele sunt ok, insa calitatea vietii nu este tocmai una buna, iar profesia mea necesita o stare de sanatate cat se poate de buna, ca si oricare alta, de altfel.
Voi incerca sa port orteza, dar si recuperarea ar fi o varianta. Mentionez ca aceasta nu s-a luat in calcul pana acum...
Cu stima si multumiri,
O seara buna!