se opereaza?

Oase si articulatii

Postata de luminita127129021 cu 8 ani in urma.

Fiul meu,30 ani, se confrunta cu o durere si inflamare in spatele genunchiului (dupa o partida de fotbal). Asta s-a intamplat si in urma cu vreo 10 ani,a facut RMN-neconcludent,si cateva alte pareri diferite. Un timp a purtat genunchera. Durerea apare si la mers mai indelungat. De cativa ani sta in Londra,mai joaca ocazional fotbal,-problema revine. Nu are febra.Se pare ca s-a rupt un ligament si s-a cicatrizat...dar pare a fi o punga cu lichid...Trebuie oare operat? Un de imi recomandati?(el vrea aici,in RO) Multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: ce greutate/inaltime are fiul??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

luminita127129021

acum 8 ani

Buna seara,inaltime stiu,180cm,greutate...e potrivit,nu slab,dar nici obez sau supraponderal...chiar n-am idee..78-80kg?!

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Problema este fundamental diferita decat si-o imagineaza.
Foot-ball-ul este un sport fabulos de distructiv pentru genunchi.
In prezenta unui genunchi deja traumatizat (in antecedente), practicarea acestui sport distruge tot mai mult genunchiul, iar consecintele le-ati descris cat se poate de fidel....
Nu este deloc logica operarea genunchiului, ci evitarea distrugerii lui continue...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

luminita127129021

acum 8 ani

Va multumesc din suflet !
Elefteriu