Ruptura tendon Ahille?

Oase si articulatii

Postata de Andreea241 cu 9 luni in urma.

Buna ziua!Sotul meu a fost operat de ruptura tendon Aille pe data de 03.04.2023.Dupa 3 saptamani i-au fost scoase firele, apo a mai stat cu el in gips 3 saptamani timp in care il tot chemau la pansat pt ca o parte din operatie nu se inchidea.Medicul a spus ca o operatie ca asta se vindeca in 12 saptamani si e normal sa arate asa.A facut si analizele pt diabett si nu are.Ne-a spus sa luam tot felul de creme, precizez ca ea prindea coaja 2-3 zile apoi cadea pt ca inp***a cu ce supura de acolo.Acumn are coaja prinsa dar se crapa si se vede putin lichid acolo.Va rog sa imi d-ati un sfat la ce doctor sa mai mergem? Va multumesc pt raspunsuri!

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 luni

Buna ziua,
Problemele de cicatrizare tegumentara sunt binecunoscute dupa sutura tendonului calcanean.
Va sfatuiesc sa apelati la un specialist in Chirurgie plastica si reparatorie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Andreea241

acum 9 luni

Buna ziua!sotul meu a fost la chirurgie plastica si i sa spus ca dr care la operat i-a dat voie sa puna piciorul in pamant prea repede si din cauza ca el nu este slab de aceea nu se vindeca asa usor partea aceea de operatie.
In prezent isi da cu Cicatridina spray si pare ca prinde coaja apoi iar cade. Ce sfaturi imi d-ati?La ce medic sa mai mearga? Va multumesc!

Dr. Marius Uscatu

acum 9 luni

La ora actuala doar specialistul in chirurgie plastica si reparatorie il poate ajuta.
Dar nu am inteles trei elemente capitale: ce varsta are, ce greutate/inaltime si daca fumeaza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Andreea241

acum 9 luni

Bună ziua! Nu fumează, are 1,75 înălțime și 95 kg.
Specialistul în chirurgie plastica i-a spus sa mai slăbească. Mulțumesc!

Dr. Marius Uscatu

acum 9 luni

Intr-adevar, cele 20 kg in exces au produs atat ruptura tendonului, dar impiedica si cicatrizarea plagii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului