Ruptura musculara coapsa

Oase si articulatii

Postata de wdamyy cu 9 ani in urma.

Buna ziua , in luna noiembrie a anului 2013 am facut la un antrenament (fotbal) , ruptura musculara la coapsa , am stat in gips 2 saptamani iar dupaia am facut pauza 3 saptamani , dupa aceea medicul mi-a spus ca pot incepe antrenamentele , cu toate ca ma durea foarte tare ,si fortam la antrenamente , prin luna februarie am inceput sa fac 10 zile fizioterapie (laser ,ultrasunete si curenti) si am crezut ca o sa fiu mai bine , am inceput sa joc usor fotbal in fata blocului , dar tot ma durea muschiul .Chiar nu stiu ce sa mai fac sa imi treaca , va rog frumos sa ma ajutati daca se poate.

Multumesc !

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
O ruptura musculara necesita o perioada de repaus sportiv de minimum 3 luni, si nu de 5 saptamani...
In acest este vorba despre o ruptura musculara neglijata.
Atitudinea terapeutica depinde de localizarea anatomica a rupturii musculare, de marimea acesteia, dar si de datele personale: varsta, sex, greutate/inaltime, status ocupational, antecedente diverse etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

wdammy

acum 9 ani

Si ce ar trebui sa fac ? Doar pauza si atat timp de 3 luni ?

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Atitudinea terapeutica depinde de localizarea anatomica a rupturii musculare, de marimea acesteia, dar si de datele personale: varsta, sex, greutate/inaltime, status ocupational, antecedente diverse etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

wdammy

acum 9 ani

Localizarea este la la coapsa in spate ,marimea nu stiu , varsta - 15 , sex masculin , greutate 68 , intaltime - 1.80