ruptura menisc intern in"toarta de galeata"

Oase si articulatii

Postata de livanu cu 10 ani in urma.

Am o fina fisura a cartilajului care acopera fata interna a patelei, si material meniscal detasat de la nivelul marginii libere a meniscului intern, situat intercondilian si intraarticular anterior, dispus sub forma unei langhete cu grosime de 4,5 mm (ruptura de MI in "toarta de galeata"), in urma ridicarii din pozitia sezut pe iarba. Mentionez ca am 50 ani. Necesita artroscopie sau se poate recupera prin exercitii fizice la un terapeut?
Multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul ortoped pentru evalaure clinica ( sa va examineze genunchiul) si imagistica ( cu filmul RMN) ;numai astfel de poate aprecia necesitatea inteventiei artroscopice.