Ruptura de Menisc

Oase si articulatii

Postata de mihai2k cu 10 ani in urma.

Buna seara, acum 6 luni de zile am avut o problema la genunchiul stang. Am torsionat piciorul la fotbal, si am avut ceva dureri timp de 2 zile, dupa care mi-a trecut. A doua oara a fost mai grav. Probabil nu isi revenise piciorul si l-am accidentat iar, am ajuns la urgente unde au pus piciorul in ghips si mi-au spus ca sunt pasibil de ruptura de menisc, nu il puteam indoi complet. Am facut radiografie, mi-au spus ca oasele genunchiului sunt intregi. Acum dupa 7 luni de zile, parca nu as fi avut nici o problema.
Este posibil sa am orice ruptura de menisc posibila si totusi sa merg fara probleme si fara dureri?

Raspunsuri (2)

Dr. Petre Muresan

acum 10 ani

O leziune de menisc poate exista si din cauza aceasta cu timpul se va dezvolta o gonartroza care va va provoca mari probleme. Va recomand sa nu asteptati pentru a vedea ce se va intampla in timp ci sa faceti acum o examinare RMN de genunchi. Aceasta va va arata cum stati si veti sti ce e de facut inca de pe acuma . Acest lucru poate fi extrem de important pentru evolutia dumneavoastra ulterioara . Cu stims si respect :
dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Medicina estetica homeopata ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )

Dr. Andrei Ioan Bogdan

acum 10 ani

Buna ziua.
Probabilitatea sa existe o leziune de menisc, sau suspiciunea poate fi infirmata sau confirmata printr-un examen clinic si o ecografie sau un RMN. Acum daca au trecut 7 luni si genunchiul a durut deloc, este putin probabil sa fi avut o leziune de menisc atunci. Numai bine!

Dr. Andrei Ioan Bogdan
medic ortoped